آموزشی, نوروز

5 مدل از راحترین سبز های سفره عید 1401 + آموزش کاشت

اینکه بهترین زمان کاشت سبزه های مختلف عید چه زمانی هست ؟ و کدوم مدل از سبزه ها میتونه دردسر کمتری داشته  باشه و به عبارتی دیرتر خراب شه و برامون بمونه سوال خیلی از ماست که قراره در این مقاله به صورت مفصل و تجربی بهش جواب بدیم.

وقتی که  صحبت از سال نو میشه اولین چیزی که تو ذهن هممون تداعی میشه نوروز و عیدی و سفره هفت سینش هست که از کودکی باهاش بزرگ شدیم و یاد گرفتیم که عید بدون سفره هفت سین , عید نمیشه. هرچند ساده و جم جور همه ما سعی میکنیم که حداقل های سفره هفت سین رو فراهم کنید و لحظه سال تحویل نوروز 1401 رو کنار سفره هفت سین باشیم.

یکی از اون حداقل هایی که همیشه باید باشه سبزه عید هست.

گندم,ماش,عدس,ذرت و نارنج بذر هایی هستن که برای درست کردن سبزه بیشتر مرسوم و هستن و به عبارتی راحتر هستن .

آموزش کاشت:

1: گندم

گندم آسانترین و کم زحمترین مدل سبزه عید هستچون حتی یک هفته مانده به عید هم میتونید شروع کنید به سبز کردن, زود بالا میاد.

یک مشت گندم را در یک ظرف برای مدت یک یا دو شب خیس کنید و در همین حین آبش را روزی 2 بار عوض کنید که اب بوی بد به خودش نگیرد.

ترفند اول : چون بذر گندم بسیار ریز هست و ممکن هست داخل آب پخش بشه برای تعویض دوباره آب گندم حتما به مشکل بر میخورد یا باید حتما ابکش ریز اسفاده کنید بهترین کار اینه که همون اولش گندم را داخل یک پارچه نازک یا یک جوراب نخی زنانه بذارین این شکلی خیلی کار خودتون رو آسونتر میکنید.

خب بعد از یکی دو روز که گندم ما خیس خورد اون رو دوباره داخل پارچه نمناکی میذاریم و کنار بخاری یا جایی از منزل که دمای نسبتا بالایی داره و گرمه میذاریم که بذر بخاد خودشو بترکونه و بیاد بالا. توی این مدل هر چند ساعت یکبار به گندم ها سر بزنید اگر دیدین که داره رطوبت خودش رو از دست میده حتما با دست یا اسپری اب روی گندم بپاچین که رطوبتش بخاد بره بالا.

ترفندم دوم الوگل: پیشنهاد میکنیم که در این مرحله از حالت گلخونه فرم یا همون نایلون پیج استفاده نکنید یا اگر اسفاده میکنید حتما زود به زود هوای  داخل نایلون رو عوض کنید . چون هوا هم مانند آب حالت گندیدگی به خودش میگیره و باعث میشه بذر های شما سریع کپک بزنه و کیفیت کار شما رو خیلی پایین میاره.

بعد از اینکه گندم شما بذر خودش رو ترکوند و به اصطلاح جوانه زد نوبت میرسه به اینکه بخایین داخل ظرف یا پیاله که دوست دارین اون رو بکارین و بهش شکل بدین.

توی این مرحله دیگه روی سبزه نایلون و … نکشیند و بذارین نور خوب بهش بخوره ( آفتاب مستقیم ممنوع ) که ساقه ها خوب رشد کنه.

نتیجه کارتون رو حتما برامون همینجا کامنت کنید.

 

2:ماش

اول یک ظرف مناسب برای سبزه ماش آماده می کنیم و بعد با توجه به اندازه ظرف, ماش را در آب به مدت یک شب خیس میکنیم

ترفند اول: باید به این نکته دقت کنیم که دانه های ماش بعد از خیس خوردن تقریبا دو برابر می شوند

روز بعد آب ماش را به طور کامل دور می ریزیم و ماش ها را به صورتیک  لایه نازک 4 میلی متری پهن می کنیم

هرچه قدر ضخامت لایه پهن شده ماش بیشتر باشد به همان نسبت سبزه نیز پر پشت میشود بعد یک دستمال نازک روی ماش ها قرار می دهیم و روی دستمال را با آبپاش خیس می کنیم و این عمل را تا زمانی که دانه ها جوانه بزنن و سر از خاک بیرون بیاورن  ادامه میدیم و بعد از اینکه دستمال را از روی جوانه ها بر می داریم البته از آب دادن زیاد هم خود داری کنیم چرا که باعث گندیدگی می گردد. ماش رو کنار بخاری دقیقا مثل گندم قرار میدیم.

هر چه قدر محل نگهداری سبزمون گرم تر باشه سرعت رشد سبزه میشه و اگر زمانی دیدید که رشد سبزه تون زیاده و ممکنه تا عید یا سیزده بدر زود از بین برود میتونید سبزه را به جای خنک تر منتقل کنید چرا که محل سرد و خنک از رشد بیشتر آن جلو گیری میکنه.

 

3:عدس

سبز کردن عدس دقیقا مشابه گندم هست, به همون ترتیبی که گندم رو خیس میدادیم و زود به زود آبش رو عوض میکردیم همون کار و ترفند ها رو برای عدس هم انجام میدهیم ولی تفاوتی که عدس با گندم داره اینکه عدس به نسبت گندم کمی کند رشد تر هست و بهتر هست که شما از 15 اسفند ماه شروع به سبز کردن عدس بکنید و نذارین برای هفته اخر سال.

 

4:ذرت

ذرت به دلیل پوست ضخیمی که داره باید از ابتدای اسفند ماه بفکر خیس دادن اون باشید. چون حدود 20-25 روز زمان برای سبز کردن درست و حسابی ذرت وقت نیاز دارین.

با توجه به ظرفی که قصد استفاده رو دارین یک مشت ذرت را به مدت 4 شبانه روز خیس بدین توجه داشته باشد که اب باید اب ولرم باشه ک بدون کلر ( تصفیه شده ) و حتما هم در این بین آب بذر خودتون رو یک روز در میان عوض کنید و از بوی بد و الودگی بذر جلوگیری کنید.

با توجه به شرایط مکانی شما بذر ذرت بین همون 4و5 روز شکاف بر میداره و ریشه از داخل ذرت بیرون میزنه اینچا دیگه خیس داخل ذرت کافیه. یک پارچه نازک نخی بردارین ذرت ها رو درون پارچه پهن کنید مثل گندم و عدس نیاز نیست که خیلی جای گرمی ذرت را قرار دهید و رطوبتش رو باید زیاد کنید و همیشه سطح ذرت ها مرطوب باشه و اجازه ندین که بخاد بذر شما خشک بشه یا رطوبت نسبی خودش رو از دست بده.

یه صورت میانگین یعد از 10و12 روز عملا ذرت ها جوانه میزنن و میتونید داخل ظرف مخصوص خودش بذاری یا حتی داخل بستر هایی مثل کوکوپیت که مواد غذایی ندارن بکارین و بذاریت تا شب عید سبزه شما پر و شاداب بشه. ولی همچنان باید ا اسپری کردن اون غافل نشین.

 

5: سبزه نارنج

چند سالی هست که سبزه بهار نارنج در میاد مردم عزیز ما و همچنین سایز نقاط کشور ها محبوت بالا تری پیدا کرده به دلیل مزیت هایی که نسبت به بقیه سبزه ها دارد پیشنهاد میکنم که حتما مقاله بعدی رو مطاله کنید

اگر قصد این رو دارین که خودتون مستقیم از میوه نارنج سبزه بذارین و بذر خشک شده اون رو از بازار تهیه نکردین این نکته مهم رو بدونید که مرحله اول باید دان های نارنج که حالت لیسه ای و سری دارن رو اول خشک کنید در غیر این صورت شما سبزه قشنگی نخواهید داشت.

آموزش خشک کردن بذر نارنج:

بعد از خارج کردن دانه نارنج به اندازه که نیاز دارین برای سبزه حسابی 4 الی 5 باید داخل ابکش حسابی دانه ها را بشورید تا تمامی اون مایع سری شکل ( غشا) دور بذر از بین برود و از کپک زدن بذر شما جلوگیری کنید.

بعد از ابکشی بذر را داخل ظرفی قرار بدین و بذارین زیر بخاری یا اگر موقعیت زمانی اون رو دارین که زیر نور افتاب خشک کنید برذارین طی 2 روز حسابی دانه های نارنج خشک بشن.

خب شاید خنده دار باشه ولی بعد از خشک کردن بذر های نارنج الان باید دوباره اون رو به مدت 2 شب خیس کنیم که دوباره بذر ما نرم بشه مثل تمامی سبزه ها آب بستر خودتون رو مرتب عوض کنید و اجازه ندیدن که بوی بد بگیره و گندیده بشه.

بعد از اینکه نارنج حسابی خیس خورد باید داخل بستر بکارین

از خیلی از خاک ها میشه استفاده مثل کوکوپیت و پرلیت و خاک باغچه و ماسه بادی حتی ماسه شسته ولی در نظر داشته باشید هرچی خاک شما سنگین تر باشه باعث میشه که دیر تر جوانه ها بالا بیایند.

خب تقریبا 4/5 گلدان خودتون رو از ماسه پر کنید و بذر رو به صورت لایه ای بکارید و در اخر هم یک لایه یکی دو سانتی هم ماسه روی بذر بریزین. بعد خوب خاک رو اسپری و اب پاشی کنید و گلدان رو داخل یک نایلون قرار بدین و دوتا محفظه کوچیک روی نایلون برای تعویه هوا قرا بدین .

توجه داشته باشد که نباید خاک شما زیاد خشک یا زیاد خیس باشد و عملا باید شرایط گلخانه ای  برای گیاهتون مهیا کنید بعد از این کار حدود دو هفته تا سه هفته جوانه ها از خاک بیرون میان اینجا دیگه نیلون رو باز کنید و بذارین سبزه های شما نور دریافت کنن تا برگ های پهن تری داشته باشید.

 

نکات مهم برای پر برگی سبزه عید

باید دقت کنید که به هیچ وج گلدان های فلزی و گلی و سفالی نمیتونن گزینه مناسبی برای سبز کرده سبزه باشن چون هر کدام معایبی دارن که به بذر آسیب وارد میکنن. از  طرفی بهترین گلدان همان گلدان های پلاستیکی هست که سوراخ و زهکش خوبی دارن پینشهاد الوگل گلدان های ژله ای هست که خودمون هم از همین مدل استفاده میکنیم چون باعث میشه ریشه زودتر راه خودش رو پیدا کند و ریشه سریع پر کنه.

زمانی که جوانه ها از خاک بیرون آمدن جوانه ها رو در معرض نور خوردشید قرار بدین تا برگ ها درشت تر و شاداب تر بشن همینه سعی کنید رطوبت نسبی گیاهتون رو مهیا کنید و اجازه ندهید که خاکشون خشک و تشنه بشن

ممنونم ازتون که تا اینجای کار همراه ما بودین مارو با نظرات و پشنهادادتنون برای بهبود کیفیت خدمات همراهی بفرماید.

نوروز سال 1401 شمسی هم از طرف تیم الو گل به همه شما عزیزان تبریک عرض میکنیم.

بازگشت به لیست

5 دیدگاه در “5 مدل از راحترین سبز های سفره عید 1401 + آموزش کاشت

 1. نیلوفر گفت:

  عالی بود،من ازتون سبزه نارنج خرید منتظرم برسه مرسی از تیم الوگل

  1. الوگل گفت:

   سلام خیلی ممنونیم از انتخابتون 🌹

 2. علی اسماعیلی گفت:

  من هرساله سبزه گندم و ماش میذاشتم ، اصلا نمیدونستم که با ذرت هم میشه سبزه گذاشت.
  ممنون بابت مطالب مفیدتون

  1. الوگل گفت:

   سلام بله با ذرت . هسته ریحان حتی خرما هم سبزه میشه گذاشت ولی این مقاله برای اون دسته از بذر هایی بود که راحتر در دسترس هستن .

 3. مجتبی زرگر گفت:

  سلام اصلا نیاز به خشک کردن و خشک خریدن ندارن . من بلافاصله بعداز مصرف نارنج دانه ها رو شستم و بلافاصله در خاک کاشتم خیلی عالی سبز شد و رشد کرده اگر خواستید تصاویر گلدانی که در آن کاشتم و سبز شده را ارسال کنم. اگر غیر این باشه پس اینهمه جنگل را مگه بذرهای اونو شستند و خشک کردند و کاشتند نخیر آقاجان زیر ساقه ریخته و بعداز مدتی سبز شده البته این موضوع به جنگلها مربوط نمیشه و حتی در باغچه منازل هم شاهدیم که بذر سبزی و میوه و گلها نیز همینگونه حیاط می‌آیند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *