آموزشی, نگه داری

3 دلیل اصلی وجود پشه و حشرات داخل خاک گلدان + درمان

حشرات موزی آفات ناخواسته در گیاهانتان به وجود می آیند ، اما به راحتی می توانیدفقط با انجام چند مرحله ساده گیاه خود را از شر این حشرات مزاحم خلاص کنید .
پشه های خاکی که به عنوان پشه قارچی نیز شناخته می شوند، جز یکی از آفت رایج در گیاهان آپارتمانی بشمار می روند. این آفات مزاحم در صورت درمان نشدن می توانند تکثیر شوند و شما متوجه خواهید شد که آنها را از چپ و راست شما را دوره کردنند. تیم الوگل اینجاست تا به شما کمک کند نحوه درمان و نحوه جلوگیری از پشه خاکی را بیاموزید. در ادامه توضیحات بیشتری خواهیم داشت

پشه خاکی چیست؟

اگر شما صاحب گیاهان آپارتمانی باشید حتما مشاهده کرده آید که حشرات کوچکی در حال پرواز هستند، به احتمال زیاد آنها همان پشه خاکی هستند. در غیر این صورت به عنوان مگس قارچ شناخته می شوند، مگس های قارچ مگس های کوچکی هستند که جذب مواد آلی مانند مخلوط گلدان می شوند. آنها یک آفت رایج گیاهان آپارتمانی هستند و اغلب با مگس میوه اشتباه گرفته می شوند. در شکل بالغ خود، اندازه آنها تقریباً ⅛ تا ¼ اینچ(6تا8میلی متر) است و قهوه ای یا سیاه با بال های شفاف هستند.

پشه های خاکی بالغ در خاک گیاهان آپارتمانی تخم می گذارند. این تخم ها به لارو تبدیل می شوند که از مواد آلی موجود در خاک تغذیه می کنند.بال لاروها به مرور رشد خواهد کرد و به شکل بالغ خود تبدیل می شوند و چرخه زندگی دوباره شروع می شود. اگر محیط مرطوب باشد و خاک گیاهان آپارتمانی بیش از حد مرطوب بماند، می توانند به سرعت تکثیر شوند.

پشه های خاکی برای والدین گیاهان آزاردهنده هستند.اما همانطور که این آفات می توانند خسته کننده باشند، ولی به ندرت بیش می اید به خود گیاهان آسیب برسانند. به طور معمول، آنها فقط در صورتی به گیاهان آپارتمانی آسیب وارد می کنند که آلودگی بسیار شدید باشد و لاروهای زیادی در خاک وجود داشته باشد. لاروها می توانند از ریشه تغذیه کنند، که می توان بر سلامت گیاه در آینده تأثیر بگذارد، اما این در مورد گیاهان آپارتمانی که به خوبی تثبیت ومقاوم شده اند بسیار رایج نیست.

اگر فکر می کنید پشه خاکی دارید، نگران نباشید! آنها به راحتی قابل درمان هستند و شما می توانید در کمترین زمان از شر این حشرات مزاحم خلاص شوید.

آموزش تصویری قلمه گیری گیاه زاموفیلیا + ترفند گلخانه داری⁉️

نحوه درمان پشه خاکی🪖

گیاهان را می توان برای خلاص شدن از هجوم پشه قارچی درمان کرد. تیم الوگل یک درمان موثر را گردآوری کرده است. فقط مراحل زیر را برای درمان گیاه خود برای پشه خاکی دنبال کنید:

مرحله 1: کنترل جمعیت افات بزرگسال

ابتدا باید شروع به به دام انداختن پشه های خاکی بالغ کنید. این به کاهش سرعت تولید مثل کمک می کند. می توانید از تله های چسبنده زرد رنگ و یا مانند اینها برای کمک به کنترل جمعیت بزرگسال استفاده کنید. پشه های خاک جذب رنگ زرد می شوند و به محض اینکه روی تله چسبنده پرواز کنند، برای همیشه گیر می کنند!

مرحله 2: خاک را درمان کنید

در مرحله بعد، شما باید خاک را برای کشتن لاروها و تخم ها درمان کنید. یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید:

  1. مخلوط صابون و روغن چریش: مخلوط آب صابون ملایم و روغن چریش را در بالای خاک بریزید یا اسپری کنید تا لاروها از بین بروند. پیشنهاد می کنیم به ازای هر 1 لیتر آب از 1 قاشق غذاخوری صابون مایع  (شامبو یچه )استفاده کنید. در مورد روغن چریش، در صورت وجود، میزان لغضت را روی بطری رعایت کنید، اما اگر میزان رقت را ذکر نمی کند، استفاده از 1 قاشق چایخوری در همان لیتر آب یک قانون کلی است. این باید پس از چند درمان موثر باشد. روغن چریش برای از بین بردن آفات گیاهان آپارتمانی عالی عمل می کند و اثر باقی مانده دارد. حتماً تمام سطح خاک را با مخلوط بپوشانید.
  2. پراکسید هیدروژن: یک قسمت پراکسید هیدروژن 3 درصد را با چهار قسمت آب مخلوط کنید. اجازه دهید لایه بالایی خاک شما خشک شود و سپس گیاهان خود را با این محلول آبیاری کنید. خاک برای چند دقیقه پس از استعمال گاز خواهد داشت. این طبیعی است لارو یا پشه قارچی در تماس با پراکسید هیدروژن می میرند. پس از چند دقیقه وزش متوقف می شود و پراکسید به مولکول های بی ضرر اکسیژن و آب تبدیل می شود. در صورت نیاز هر هفته این کار را تکرار کنید تا چرخه زندگی پشه ها از بین برود .
  3. گزش پشه: یکی دیگر از گزینه های خوب، نیش پشه ها است! به سادگی با توجه به برچسب مقدار مورد نیاز خود را اندازه بگیرید، سپس آن را به آبی که برای آبیاری گیاه استفاده می کنید اضافه کنید. نیش پشه ها از یک باکتری گرم مثبت به ساکن در خاک و رایج ترین افت کش بیولوژیکی مورد استفاده در سراسر جهان است که به صورت طبیعی به نام باسیلوس تورنجینسیس( Bacillus thuringiensis v. israelensis) برای کشتن لارو پشه و پشه قارچ قبل از بلوغ در بالغین استفاده می کنند. لاروهای این حشرات در عرض 24 ساعت پس از نیش زدن لقمه های طعمه شده می میرند. همیشه جهت روی برچسب را بخوانید

مرحله 3: در صورت لزوم دوباره جابجا شوید

اگر آلودگی در حال حاضر از کنترل خارج شده است، ممکن است بخواهید گیاه خود را با خاک جدید و خشک دوباره وارد گلدان دیگر کنید. در این مرحله تا حد امکان ریشه خاک را به آرامی تکان دهید. این کار باعث حذف تخم ها و لاروها می شود. لاروها هنوز هم می توانند در خاک بیرون بیایند و بعد از برداشتن آنها بالغ شوند، بنابراین مطمئن شوید که آن را به بیرون به سطل زباله می برید. برای یادگیری نحوه گلکاری مجدد گیاه، وبلاگ الو گل را در اینجا بررسی کنید.
نکاتی برای جلوگیری از حشرات خاک در آینده
پشه های خاک به سمت خاک دائماً مرطوب جذب می شوند، بنابراین اگر گیاه شما می تواند خشکی را تحمل کند، بگذارید خاک بین دو مدت آبیاری کمی بیشتر خشک بماند. این به جلوگیری از آبیاری بیش از حد و مشکل ساز شدن پشه های خاک کمک می کند. اگر مطمئن نیستید که چقدر باید اجازه دهید گیاهتان خشک شود، راهنمای مراقبت از گیاه ما را بررسی کنید.
گیاهان جدید را فوراً درمان کنید
پشه های خاکی فقط در گیاهان آپارتمانی به وجود نمی ایند بلکه ممکن است ، در گلخانه هایی که در آن رشد می کنند به وجود بیایند بس هنگامی که یک گیاه کاملاً جدید خریداری می کنید، می توانید با درمان گیاه جدید فقط برای ایمن بودن از آلودگی های بعدی جلوگیری کنید.

معرفی 9 گیاه لاکچری برای انتقال حس عشق و زندگی منزلتان!

در آینده مراقب پشه ها باشید
همیشه حواستان به این موضوع باشه چون که. حتی پس از ریشه کن شدنشون، می توانند در آینده بازگردند. از آنجایی که گیاهان موجودات زنده ای هستند، هنوز هم امکان این وجود داره که آفات را در خانه شما جذب کنند. پشه ها کوچک هستند، بنابراین می توانند از پنجره یا در باز به داخل پرواز کنند. بهترین راه برای حداقل نگه داشتن آلودگی این است که گیاهان خود را به محض مشاهده علائم پشه درمان کنید.

جمع بندی درمان خاک آلوده از پشه و حشرات موزی

در هر صورت سعی کنید وقتی یک گیاه جدید از بیرون خریداری میکنید حدود یک هفته تا 10 روز اون گیاه را قرنطینه کنید و جدا از گیاهان دیگرتان قرار دهید تا اگر آفتی و مشکلی داشت و شما خبری نداشتد گیاهان دیگر  را آلوده نکند و نکته بعدی اینکه همیشه از یک فروشگاه که مورد اعتمادتون هست گل و گیاه خرید کنید که هیچوقت با این چالش ها و مشکلات مواجعه نشوید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشه و حتما نظرات و سوالاتتون رو زیر همین پست برامون بنویسید تا کارشناسان ما سریعا جواب سوالتتون رو بدن.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *