آموزشی, نگه داری

۱۵ گیاهی که با برگ (قلمه برگشان) راحت تکثیر می‌شوند!

زیاد پیش اومده که در حین جا به جای گیاه حالا چه زمان تعویض گلدان چه مواقع دیگر برگی یا شاخه از گیاه خوشگلمون چیده بشه و بدون دونستن اینکه میشه از اون برگ، یه گیاه جدید پرورش داد، دور انداختیم. امروزه توی 5 دقیقه قراره یاد بگیریم که چه گیاهانی با برگ ی اقلمه برگشان میشه تکثیر  و یک گلدان کوچک خونگی پرورش داد.

بعد از خواندم این مقاله هرگز دیگر برگ های گیاهان را دور نمی اندازید چون برگ ها راحت رشد میکنن😁
خب با ما همراه باشید تا ببینیم چه برگ چه گیاهانی دور ریختنی نیستن!!!!😜😉

1:بنفشه آفریقایی

نام گیاه شناسی: Saintpaulia ionantia
این گیاه مخصوص افراد خاص پسند هست به دلیل زیبایی که دارد خیلی از محبوبیت برخوردار است گیاهی آپارتمانی است که می‌توانید از برگ های آن گیاه بیشتری درست کنید، بنفشه ها طول عمر نسبتا کوتاهی دارند برای همین با تکثیر این گیاه میتونید دائما یدونه ازش توی منزل داشته باشید.

توجه داشته باشید که بنفشه های آفریقایی عاشق نور و رطوبت نسبی هستند پس توی محیط کم نور قرارشون ندین!!

2: گیاه کراسولا یشمی

نام گیاه شناسی:کراسولا اواتا
این گیاه برای دوستداران گیاهانی مثل درخت است 🌳به دلیل کوچک بود گیاه و مانند بودن آن به درخت طرفداران خاص خودش را دارد ممکن نیست طرفداران گیاهانی مثل درخت و دوستداران طبیعت این گیاه راه به دلیل تنه های زیبایش دوست دارند.
فقط کافی است چند برگ را ببرید و بگذارید خشک شود و بعد آنها را در خاک بگذارید تا شاهد رشد بی نظیرش شوید.

3:کاکتوس اپونتیا

نام گیاه شناسی: Opuntia microdasys:
وقتی سخن از سخت بودن گیاه میشود دیگه نیازی به معرفی کاکتوس نیست که لازم به ذکر است کاکتوس گوش از نگهداری خاصی برخوردار است.
یک پد یا گوش از گیاه را جدا کرده بگذارید خوب خشک شود و آن را در خاک کاکتوس بکارید و نکته مهم این است که سر بریده شده آن رو به پایین باشد.

4: بگونیا رکس| rex

نام گیاه شناسی:بگونیا رکس
به جای دور انداختن بگونیا رکس می‌توانید از برگ ها برای تکثیر جدید آن استفاده کنید، برای تکثیر گیاه بگونیا خود از ترکیب خاک کوکوپیت . پرلیت استفاده کنید که هم سبک باشه و زهکشی راحت و بالایی داشته که برگ بگونیای شما سریعتر ریشه بزنه و بالا بیاید.

5: گیاه سانسوریا

نام گیاه شناسی: Sansevieria trifasciata
حتی کسایی که از مار میترسن هم با دیدن این گیاه علاقمند به آن می‌شوند شما به راحتی می‌توانید گیاه مار مورد علاقه خودتان راه تکثیر کنید کافی است چند برگ از آن را در خاک یا آب بگذارید تا به راحتی رشد کند. برای تکثیر گیاه سانسوریا از طریق برگ حتی از برگ ها را به طول های 10 سانتی به صورت اوریب شکل برش بزنید و بعد از کاشت کمی آب دهی کنید، اجازه ندین قلمه ی سانسوریا شما زیاد در معرض نور خورشید قرار بگیرد و چروک شود، برای اینکه پاجوش جذابی از گیاهتان به عمل بیاورید استفاده از کود های ریشه زایی رو فراموش نکنید!

آموزش تصویری قلمه گیری گیاه سانسوریا + ترفند گلخانه داری⁉️

 

6: اپرومیا(پپرومیا)

نام گیاه شناسی:پپرومیا
شما می‌توانند پپرومیا را از یک برگ سالم از پایه پرورش دهید و از کل برگ استفاده کنید و همچنین میتونید آن را به دو نیم کرده و استفاده کنید لبه ها را به هورمون ریشه ردایی آغشته کنید و در محیطی با زهکشی مناسب بکارید. پرومیا ها به گیاهان بشقاب گوشتی معروف هستن و برای تکثیر این گیاه جذاب باید به صورت اوریب شکل برش بدهید و حتما قبل از کاش اجازه بدین که شیره سفید رنگ گیاه ازش جدا بشه و بعد گیاه را بکارین.

7: کالانکوئه

نام گیاه شناسی: Kalanho
این گیاه برای افرادی هستند که دنبال گیاهانی خاص و متفاوت اند،برای تکثیر این گیاه فقط لازم است یه برگ از آن را جدا کرده به طوری که اندکی ساقه داشته باشد با گلدونی با اندکی از مخلوقات بذر،خوب آبیاری کرده و در جایی که نور مستقیم نباشد نگه داری کنید تا گیاهی زیبا داشته باشید

8: زاموفیلیا (زامیفولیا)

نام گیاه شناسی: Zamioculcas
فقط کافیه چند برگ ضخیم و سالم از گیاه را ببرید و در خاک قرار دهید قسمت بریده شده حدودا ۱/۲ تا ۳/۴ عمق داشته باشد کمی زمان میبرد تا گیاهی سالم و دلخواه داشته باشید، زاموفیلیا ها طی مدت سه الی 4 هفته ریشه دار میشن و بعد از دوماه اولین پاجوش خودشون رو میزنن برای داشته یک قلمه قوی زاموفیلیا از بستر کشت سبک شامل کوکوپیت و پرلیت یا پرلیت خالی استفاده کنید، زاموفیلیاها عاشق نور هستند سعی کنید نور کافی به گیاه برسانید یا حداکثر توان انرژی خود را برای رشد بگذارد.

آموزش تصویری قلمه گیری گیاه زاموفیلیا + ترفند گلخانه داری⁉️

9: کاکتوس استخوان ماهی

نام گیاه شناسی: Epiphyllum anguliger
شما می‌توانند یک کاکتوس استخوان ماهی را از یک برگ یا پد بریده حتما این نکته رعایت شود که برای بریدن آن از چاقوی تمیز استفاده کنید به گیاه استراحت بدهید تا پینه ببندم التیام یابد و آن را در گلدان بکارید.

10: هویا قلبی

نام گیاه شناسی:Hoya kerrii
گیاهی با رنگ دانه های بسیار زیبا و خاص پسند.
در حالی که نمیتوانید یک گیاه کامل از یک برگ را پرورش بدهید می‌توانید یک برگ را در گلدان نگه داشته و در واقع بسیار زیبا بنظر می رسد.

11:گیاه پول چینی

نام گیاه شناسی: Pilea peperomiides
برای بیشتر اطلاعات داشتن در خصوص این گل و شانس هایی که به همراه میاره به فروشگاه الوگل سر بزنید
برای افزایش شانس رشد گیاه حدود 1اینچ از ساقه را با برگ ها گرفته و در خاک بکارید. گیاه پول چینی یکی از گیاهان اصلی در فنگ شویی منزل میباشد که خوش شانسی و ثروت به همراه میاورد، برگ های سکه شکل که نماین گرد ثروت هستند به راحتی بعد از دو هفته ریشه دار شده قابلیت کاشت در یک گلدان جدا میباشد.

12: کاکتوس هاوارتیا

نام گیاه شناسی: Hawora
این گیاه دوسداشتنی دایره ای از برگ های سبز رنگ پر نقش و نگار دارد می‌توانید با برداشتن یک برگ سالم از آن و قرار دادن در خاک تکثیر خوبی داشته باشید.

13: پوتوس | pothos

پوتوس ها شناخته شده ترین خانواده گیاهان آپارتمانی هستند که همه ی گیاه دوستان حتما یکی ازش داخل منزل دارند و خیلی هم عاشقش هستند، پتوس ها با توجه به ریشه هوازی که دارند به راحتی قابل تکثیر و رشد هستند، پتوس ها هم داخل خاک هم آب رشد میکنند و سرعت برگ دههی به نسبت بالایی دارند. برای داشتن یک پوتوس پر برگ تعداد برگ های بیشتری را کنار هم دیگر قرار دهید تا بوته تشکیلی گیاه شما قوی و ضخیم تر شود.

 

14: گراپتوپتالوم |Graptopetalum

تکثیر این گیاه بسیار ساده است به طوری که یک فرد مبتدی نیز می‌تواند اینکار را بکند کافی است یک برگ از آن جدا کنید و در یک بستر مرطوب به صورت خوابیده بکارید ، گیاه نور دوستی هست اما برای رشد سریع قلمه بهتره که در سایه قرار بدهید یا زودتر به نتیجه برسید.

15: اچوریا| Echeveria

هرگز نباید برگ های این گیاه را به دور بریزید تعدادی از برگ‌های اچوریا را خیلی آهسته به طرفین تکان دهید تا از گیاه جدا شوند. از آن‌جا که همه‌ی برگ‌ها به گیاه جدید تبدیل نمی‌شوند، همیشه بیشتر از یک برگ را برای تکثیر جدا کنید. اگر ساقه‌ی گیاه بیش از اندازه بلند و کشیده شده است، می‌توانید آن را برای قلمه‌زنی جدا کنید.فقط یک مخلوط عالی با زهکشی خوب و چند برگ از آن کافی است تا تمام چیزی باشد که شما میخواید😉

نتیجه گیری در خصوص تکثیر برگ گیاهان درون منزل

سعی داشتیم که در این مقاله به صورت خلاصه و ساده گیاهانی که با برگشان میشود یک گیاه جدید پرورش داد را نام ببریم و خصوصیت هر کدام از آنها را بیان کنیم به صورت کلی اینکه اگر برگ این گیاهان سالم جدا شدند و زخم و پوسیدگی ندارند شانس کاشت آنها را از دست ندهید و حتما یکبار هم شده تست کنید چرا که پرورش و خلق یک گیاه جدید یک حس ناب و بینظیری که حتما عاشق این کار خواهید شد، به صورت کلی از بستر کشت کوکوپیت و پرلیت برای کاشت قلمه ها استفاده کنید که هم خاک خنثی هستند هم آب را به راحتی از خودشون عبور میدن و عملا باعث پوسیدگی قلمه شما نمیشوند و گیاه همه تمرکز خودش را روی ریشه دهی میگذارد.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشه و حتما نظرات و سوالاتتون رو زیر همین پست برامون بنویسید تا کارشناسان ما سریعا جواب سوالتتون رو بدن.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *