آموزشی, باباآدم

انواع مختلف گیاه باباآدم و نحوه نگه داری آنان

باباآدم

باباآدم چیست؟

گیاه بابا آدم که فیلگوش  نیز نامیده می‌شود گیاهی است علفی و دوساله ازخانواده (Araceae).

گیاهی است که به اندازه یک متر و نیم تا دو متر ارتفاع رشد می‌کند.

و بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی با برگهای گاه بزرگ به شکل گوش فیل و گاه برگ های کوچک تر به شکل قلب یا کمان در هوای گرم و مرطوب اسیا و امریکای جنوبی عملکرد خوبی دارد

همچنین دارای برگها ساده و یا دارای نوارهای سبزو سبز روشن با هم که بستگی به گونه آن دارد میباشد

 

شرایط نگهداری گل بابا آدم

 • دما: دمای پایین میتواند باعث از بین رفتن گیاه شود. دمای رشد گیاه ۱۵ تا ۲۸ درجه سانتی گراد است. اگر گیاه بابا آدم در محیطی با دمای پایین قرار بگیرد؛ قسمت پایین به خواب رفته و پس از تمام شدن فصل سرما به رشد خود ادامه می دهد.
 • آب: این گیاه هم مانند دیگر گیاهان آپارتمانی به ۲ تا ۳ بار آبیاری در طول هفته نیاز دارد. قبل از آبیاری از خشک بودن خاک گلدان مطمئن باشید.
 • نور: بهتر است گیاه در تماس با نور غیر مستقیم خورشید قرار بگیرد. در تابش مستقیم نور احتمال سوختگی برگهای این گیاه وجود دارد.
 • گلدان: هر دو سال یکبار گلدان گیاه را در اوایل فصل بهار تعویض کنید.
 • خاک و کوددهی: خاک سبک حاوی مواد آلی برای رشد گیاه مناسب است. استفاده از پیت ماس و کود پوسیده دامی، ماسه و خاک برگ به نسبت مساوی پیشنهاد می شود. همچنین گیاه را در فصل رشد، هر دو هفته یکبار با کود رقیق شده ۱۰-۰-۲۰ تغذیه کنید. در فصل زمستان کوددهی انجام ندهید.
 • تکثیر: گل بابا آدم از طریق ریزوم قابل تکثیر است. در صورتی که پاجوش حاوی ریشه بود به همراه مقداری خاک به گلدان دیگری انتقال بدهید.
 • هرس: برگ های مرده و مریض را از ساقه جدا کنید. تا هم به زیبایی گیاه کمک شود هم انرژی گیاه صرف برگهای جدید شود.
 1.  

آیا گل بابا آدم سمی است؟؟

با وجود خواص درمانی که دارد، خوردن ساقه آن ممکن است باعث ایجاد آلرژی شدید تنفسی شود. پس اگر کودک خردسال دارید، مراقب باشید.

 • استفاده بیش از حد عرق و جوشانده آن باعث خشکی دهان، سردرد، تهوع و اسهال می شود.

 • خانمها در دوران بار داری و شیر دهی از مصرف این گیاه خودداری کنند.

 • همانطور که قبلا هم گفته شد در بعضی افراد باعث آلرژی می شود.

 • جوشانده ریشه بابا آدم خاصیت رقیق کنندگی خون دارد پس افرادی که دارای فشارخون از خوردن عرق و جوشانده ی آن خودداری کنند.

عوامل موثر در سرعت رشد گیاه بابا آدم

 1. نور: برای هر گیاهی حیاتی است. گیاه بابا آدم هم نیاز به نور نسبتا بالایی دارد؛ البته غیر مستقیم. فاصله یک متری از پنجره عالی است.

 2. اندازه گلدان: احتمالا بعد از حداکثر دو سال باید گلدان را بزرگتر کنید چون ریشه فضایی برای رشد نخواهد داشت. دقت کنید اندازه گلدان را یک سایز افزایش دهید. افزایش بیش از حد گلدان، گیاه را دچار شوک می کند.

 3. تغذیه: تغذیه گل بابا آدم را بعد از حدود ۲ الی ۳ ماه بعد از تعویض خاک گلدان، در فصل رشد شروع کنید. کود نیتروژن بالا توصیه می شود.

 4. رطوبت: اندازه برگها بستگی مستقیم به رطوبت محیط دارد. رطوبت را می توانید از طریق غبار پاشی، تشکیل جزیره و دستگاه بخار سرد فراهم کنید.

روشهای تکثیر گیاه بابا آدم

تکثیر از طریق پاجوش

 1. تکثیر گیاه را در فصل بهار انجام دهید چون در فصل زمستان گیاه توانایی مقابله با تنش و بازیابی خود را نخواهد داشت.

 2. خاک اطراف گیاه را بردارید. مواظب باشید به ریشه آسیب نزنید. اگر گیاه به اندازه ای بزرگ شده که نمیتوانید آن را از گلدان خارج کنید، به اندازه ای خاک را بردارید که بتوانید پاجوشها را جدا کنید.

 3. پاجوشهای ریشه دار را حدا کنید و در ترکیب پرلیت و پیت ماس بکارید.

 4. پاجوشها را در محلی سایه روشن قرار داده و هر سه روز آبیاری کنید.

 5. دمای اتاق بهترین دما برای نگهداری گیاهان جدید شما هستند یعنی دمایی در حدود ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتیگراد.

تکثیر از طریق ریزوم

 1. هنگام تعویض گلدان، ریزومها را از گیاه جدا کنید و به مدت ۲۴ ساعت در فضای باز نگهداری کنید تا از رطوبت آنها کاسته شود.

 2. ریزومها را به وسیله تیغ تیز و ضد عفونی شده، از ریشه ها و ریزومهای دیگر جدا کنید.

 3. ریزومها را در ترکیب ماسه و پیت ماس بکارید و در سایه قرار دهید تا رشد کنند

آیا بابا آدم مناسب منزل من میباشد ؟؟

به صورت کلی تا آلان با مدل های مختلف بابا آدم آشنا شدیم اما این گیاه مخصوص چه منازل و افرادی میباشد. اگر دنبال یدونه گل هستید که به حداقل نیازی های نوری قانع باشه و فقط با آب حتی بدون کود براتون رشد خودش رو داشته باشه . هرکسی وارد منزل یا محیط کارتون میشه نظرش به این گیاه شما جلب بشه و به صورت کلی به بخشی از مکان شما رو مختص خودش کنه و جلوه نمایی کنه باباآدم یکی از بهترین انتخاب هایی میتونه باشه که شما داشته باشید. فقط بدونین که قبل از تهیه کردین این گل یاز قبل جاشو باری خودشتون مشخص کنید نشه که تازه دستتون برسه بعد بخایین دنبال مکان براش بگردین چون ممکنه خیلی کارتون سخت بشه و مورد بعدی که از همه مهم تره اینکه حتما اونجا یدونه تهویه هوا نسبی داشته باشه و از باد و تابش گرمایی مستقیم بخاری و کولر به دور باشه بعدش دیگه تمامه با خیال راحت به گل قشنگتو نگاه کنید و کیف کنید.

گل به این بزرگی چطور ارسال میشه برام؟

الوگل به عنوان کارش همینه همنطور که از اسمش مشخصه. هر گیاهی که از گلخانه الوگل میاد بیرون با توجه به موقعیت مکانی مقصد و آب و هواش بسته بندی خاص خودش رو داره و تا زمانی که به دست شما تا 72 ساعت تضمیت گارنتی و کیفیت کالا داره و مطمئن باشید که چنین چیزی یکم ادعای بزرگی هست چون در طول 5 سال فعالیت ارسال گیاه به درب منزل اینقدر آزمایش و خطا انجام دادیم که به این شیوه ارسال و بسته بندی برسیم و ادعای این کار هم داریم که  از کوچکترین گل تا بزرگ ترین و قیمتی ترین گیاه رو بدون آسیب و حتی ریختن ذره از خاکش براتون هرجا که باشید همراه بیمه و گارانتی ارسال میکنم.

بازگشت به لیست

11 دیدگاه در “انواع مختلف گیاه باباآدم و نحوه نگه داری آنان

 1. Sadegh1991 گفت:

  سلام بابا آدم تنه قرمز تا چقدر بزرگ میشه؟

  1. الوگل گفت:

   سلام باباادم ها رشدشون بستگی به محیط و خاکشون داره تا 3 متر امکان رشد دارن اگر داخل زمین کاشته شده باشن . در داخل گلدون تا 2 متر رشد میکنن

 2. Leila گفت:

  سلام تنه قرمز بابا ادم مقاومتره وارتفاعش بیشتره یا تنه سبز؟

  1. الوگل گفت:

   درود بر شما مدل جاینت های تنه سبز بلند و برگ پهن و مقاومتر هستن نسبت به تنه قرمز ها ولی از طرفی تنه قرمز ها سریع تر برگ میزنهه و پر تر هستن.

 3. مینا اسماعیلپور گفت:

  سلام خسته نباشید واقعا ممنونم از مطلب مفیدتون تا الان فکر میکردم بابا آدم ها همشون یکی هستن و امروز فهمیدم که مدلی که برای خونم خریدم و خراب شده اصلا مخصوص آپارتمان نبوده. من عاشق این گل هستم برای همین مدل جاینتش رو از سایت شما سفارش دادم .

  1. الوگل گفت:

   درود , پیروز و سربلند باشید.

 4. عیسی پور محیا گفت:

  با سلام من خیلی تو اینترنت گشتم و راجب بابا آدم تحقیق کردم و آخرش تصمیم گرفتم که الوگل خرید کنم. فقط یسوالی داشتم ماجرای اینکه میگن گیاه بابا آدم سمی هست چیه چون مادر خانم چندین سال یدونه خونشون دارن و مشکلی نداشتن.

 5. مونا گفت:

  سلام.وقتتون بخیر.عزیزم گیاه بابا آدم من خیلی پر برگ با برگ های بزرگ بود که الان فکر میکنم به خواب زمستانی رفته که برگ ها کم و کوچک شدند.سوال من از شما دو زائده ی شاخه مانند هست که دو هفته است از گیاه بیرون اومدن.آیا اینها هم تبدیل به گیاه میشن؟متشکر میشم اگر راهنمایی بفرمایید

  1. الوگل گفت:

   درود برشما بله کلا باباآدم ها گیاهی نابود نشدنی هستن احتمال میدیم گیاه شما هم به صورت مستقیم توی گلدان سفالی یا سرامیکی کاشته شد که این مشکل پیش اومده ولی نگران نباشید با شروع فصل بهار دوباره با سرعت شروع به برگ دهی میکند.

 6. روشنا گفت:

  سلام خسته نباشید بابا ادم بلک چقدر رشد میکنه ؟

  1. الوگل گفت:

   درود برشما با توجه به میزان کیفیت خاک و گیاه توی فصل گرم سال ماهی دو برگ و فصل سرد سال ماهی یک برگ جدید میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *