آموزشی, فیکوس

آموزش تکثیر وقلمه زدن فیکوس در منزل🚨

فیکوس الاستیکا چگونه گیاهی هست و چگونه میشه بدون خرابی این گل رو قلمه گرفت ؟

گیاه فیکوس(ficus)

گیاهی است از خانواده موراسه که در اصل زادگاهش آسیای استوایی است در هوای آزاد ارتفاع آن به 30 متر می رسد . گیاهی که جواب خوبی به شرایط آپارتمان میدهد. برگها پهن و براق و چرمی با نوک تیز و به صورت متناوب در طول ساقه میرویید با ریزش برگهای پیر در قاعده ساقه گیاه حالت بد منظر به خود می گیرد که در این حالت میتوان آن را از نزدیکی سطح خاک قطع کرد تا گیاه جوان گردد . این درختچه زیبا معمولاً در محیط گلخانه ای و آپارتمان ها نگهداری می شود و برگهای آن به رنگهای سبز و ابلق دیده می شود . این گیاه اغلب بخشی از زندگی خود را روی گیاهان دیگر می گذراند . منبع کائوچوی هندی یا آسامی است . این درختچه زیبا در اغلب نقاط ایران بصورت گلخانه ای کاشته می شود ولی در مناطق جنوبی کشور براحتی در فضای باز رشد می کند . این گونه علاوه بر ایران در کشورهای هندوستان و آسام نیز می روید .
فیکوس دارای واریته های مختلفی است که از میان آنها می توان به واریته های Ficus elastica ‘ Decora’ و Ficus elastica ‘ Variegata’ اشاره کرد.

🙆🏻‍♀️ فیکوس، گیاهی زینتی است که در این مقاله قرار است درباره تکثیر فیکوسها برای شما دوستان عزیز مطلب ارائه دهیم. امیدواریم از خواندن آن اطلاعات کافی و مفیدی را کسب کنید. پس با الوگل همراه باشید.

نیاز های محیطی گل فیکوس

* نور :اگر چه در سایه هم میتواند خود را زنده نگهدارد ولی رشد ان مطلوب نمی باشد،از معرض نور مستقیم افتاب در امان باشید
* دما: حداقل درجه حرارت در زمستن ۱۶ و حداکثر ان در تابستان ۲۹ درجه سانتی گراد
* ابیاری: هرگز اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی شود،اگر در ابیاری مشکوک هستید یکروز ان را به تاخیر اندازید،در فاصله بین دو ابیاری خاک گلدان باید خشک شود،با اب ولرم ابیاری کنید،هفته ای دو بار در تابستان و یکبار یا کمتر در زمستان کافی است.
* رطوبت : ایجاد یک جزیره در زیر آن برای تولید رطوبت کافی است.
* تغذیه: جهت تامین مواد غذایی گیاه را با کودهای مایع یا جامد محلول در آب های مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.
* خاک مناسب :خاک کمپوست مناسب است، زهکش گلدان را بررسی کنید. فیکوس به خاک لیمونی یا خاک جنگلی یا مخلوطی از خاک برگ ، خاک معمولی و ماسه و خاک قلیایی احتیاج دارد

🔴خب با الوگل همراه باشید تا تکثیر فیکوس به راحتی یاد بگیرین😉

روش تکثیر فیکوس ها

برای تکثیر میتوان در اواخر بهار و یا در اوایل تابستان از ساقه ها قلمه تهیه کرد طول مناسب قلمه ها در حدود حداقل 8 سانت باشد.

1- قلمه ساقه فیکوس

قلمه را میتوان هم از طولگیاه تهیه کرد و هم از انتهای ساقه. قلمه باید حداقل یک برگ داشته باشد و در صورت زیاد بودن تعداد برگها باید تعداد انها را کم کرد .قلمه ها در قسمت پایین که در بستر کشت قرار میگیرند باید فاقد برگ باشند.
بعد از قلمه گیری از محل برش و یا کات کردن برگ شیره سفید رنگی خارج میشود بهتر است قلمه ها را به مدت 30 دقیقه در آب قرار دهید تا جریان شیره قطع شود و سپس نسبت به کاشت قلمه ها اقدام کنید.قلمه ها را در بستری که سبک و مرطوب است کشت میکنند.
میتوان از مخلوط کوکوپیت +پرلایت یا پیت ماس + ماسه استفاده کرد.
قلمه ها را در مکانی با نور محیطی و رطوبت محیطی بالا و دمای 25 تا 27 بگذارید.

خرید قلمه گیاهان آپارتمانی
 

2-قلمه گیری از برگ فیکوس

برای تکثیر فیکوس از قلمه برگ نیز میتوان استفاده کرد
بستر کاشت و شرایط محیطی برای نگهداری این قلمه هم مانند قلمه ساقه است ولی توجه داشته باشید ایم مدل قلمه فقط ریشه میده ولی عملا گیاه تکثیری پیدا نمیکنه.

3 – روش خواباندن هوایی

در این روش گیاه را مستقیم از روی ساقه مادری خود ریشه دار میکنیم که بهتر است در فصل بهار انجام شود ، تکثیر فیکوس به روش خواباندن هوایی حدود 2 الی 3 ماه زمان برای رشد کافی ریشه و آماده شده گیاه مادری نیاز دارد به طول 30 سانت باشد.

وسایل مورد نیاز:
  • کاتر یا قیچی تیز
  • خزه جنگلی تازه یا ( ترکیب کوکوپیت و پرلیت)
  • نایلون ضخیم که به راحتی پاره نشه
  • چسب جنس خوب ( چسب برق )

ابتدا لایه نازک و سطحی ( مابین دو بند) فیکوس را به وسیله تیغ یا کاتر بدونه آنکه گیاه را زخمی کنیم میبریم و اجازه میدهیم که شیره سفید رنگ آن به صورت کامل خارج بشود. توجه داشته باشید که فضای انجام این برشه نباید برگی از گیاه باشد پس اگر لازم بود چندتا برگ بالا و پایین گیاه رو جدا کنید.


سپس خزه تازه جنگلی یا همون ترکیب ( کوکوپیت و پرلیت) را خیس کنید و دور اون منطفه برش پهن کنید، به طوری که محفظه ای برای ورود هوا نداشته باشد با نایلون بپوشانید و دو تا دور نایلون را چسب کاری کنید .

خود نایلون باعث ایجاد رطوبت میشود پس نگرانی بابت گیاه نداشته باشید. آبیاری گیاه مادری را طبق روال قبلی خودش انجام بدین. بعد از گذشت یک الی یک ماه و نیم، از روی نایلون ریشه ها رو مشاهده کردید میتوانید نایلون را جداکنید.

زمانی هم که مشاهد کردین ریشه ها به اندازه کاقی قوی و پرحجم شدن میوانید ساقه را از پایین ریه ها برش بزنید و گیاه را مستقیم داخل خاک بکارید. بعد کاشت برای جلوگیری کردن از تنش های گیاهی از هیومیک اسید استفاده کنید.

گیاه فیکوس الاستیکا

روش هرس فیکوس الاستیکا
هرس این گیاه را میتوان در اواخر بهار انجام داد .ساقه های را که خارج از فرم و شکل اصلی گیاه رشد کرده اند و یا ساقه هایی را که بیش از اندازه بلند شده اند را میتوان قطع و یا کوتاه کرد عمل برش را نیز از بالای یک گره، گره اصلی ناحیه اتصال برگها به ساقه بزنید.
در جدا کردن ساقه ها زیاده روی نکنید زیرا ممکن است باعث شوکه شدن گیاه شود حجم کل ساقه های جدا شده باشد حداکثر حدود 30%حجم کل ساقه های گیاه باشد.

نیازها
نور :اگرچه گیاه در سایه هم می تواند خود را زنده نگهدارد ولی رشد آن مطلوب نیست. گیاه به نور کامل نیاز دارد اما باید آن را از نور مستقیم آفتاب در امان نگهدارید. در زمستان نیز باید آن را از سرما حفظ کرد.

نکته:
بهترین خاک برای کاشت فیکوس ترکیبی از بیت ماسه و ماسه و کوکوپیت است.
خب خب❌خیلی از دوستان هستن که علاوه بر اینکه ما همیشه سعی میکنیم بهترین مطلب و آموزش را خدمت همراهان همیشگی الوگل ارائه بدیم باز هم به مشکل میخوردم الوگل برای این عزیزان در داخل سایت آموزش مفیدتر و کامل تر ارائه داده تا این عزیزان به راحتی بتونن نیاز خودشونو رفع کنن پس یادتون باشه الوگل همیشه برای مشکلات یک راه حل داره😉

خاک مناسب فیکوس
این گیاه خاکی با زهکس بالا که بتواند رطوبت را در خود حفظ کند نیاز دارد. در صورت کمبود موادغذایی برگهای گیاه بد شکل و رنگ پریده میشود به منظور تغذیه مصنوعی میتوان از کودهایی با فرمول 10٫10٫10 هر دو هفته یکبار و یا فرمول 20٫20٫20 هر پنج هفته یکبار استفاده کرد .

اگر گیاه سریع رشد میکند تا جایی که امکان دارد هر ساله و در ابتدای بهار باید گلدان انرا تعویض کنید و گلدانی انتخاب کنید که حداقل 5سانت در قطر و ارتفاع از گلدان قبلی بزرگتر باشد.

❌این مطلب نخون🤭بعضی از عزیزان هستن که از گلایی مثل شرایط ویژه فیکوس خوشش میاد و دوست دارن که گلایی مشابه این گل داخل منزلشون یا محل کارشون داشته باشن خب الوگل با پیشنهادهای هرهفته خفن و ویژش علاوه بر اینکه این کارو برای شما عزیزان آسون تر کرده بلکه تخفیفات ویژه ایی🤩هم برای همراهان همیشگیش در نظر کرده علاوه بر اینکه ارسال رایگانم داره خب چی بهتر از این😍پس با خیال راحت از الوگل خریداری کنین

آبیاری
:هرگز اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی شود. در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان باید خشک شود. با آب ولرم آبیاری کنید. هفته ای دوبار در تابستان و یکبار در زمستان کافی است.
دما
:حداقل درجه حرارت در زمستان 16 درجه سانتیگراد و حداکثر آن در تابستان 29 درجه سانتیگراد است.
رطوبت
:حداقل هفته ای یکبار غبار پاشی کنید، با بالا رفتن درجه حرارت در تابستان غبارپاشی را بیشتر کنید.
تغذیه:جهت تامین مواد غذایی گیاه را با کودهای مایع یا جامد محلول در آب هر دو هفته یکبار کوددهی نمایید.

خب دوستان عزیز خوشحالیم از اینکه تونستیم اندک مطلبی برای آموزش برای شما عزیزان ارائه بدیم برای مطالب بیشتر به سایت aloogol یه سر بزنید😉
الوگل همراه همیشگی

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *