آموزشی, نوروز

آموزش کامل کاشت سبزه نارنج نوروز 1403 + قیمت

یکی از سنت‌های اصلی ایرانیان در عید نوروز، کاشت سبزه یا سبزه انداختن است. این رسم زیبا از قدیم‌الایام در بین ایرانیان رواج داشته و در واقع این کار با هدف ایجاد حس شادی و خرمی در طول سال انجام می‌گیرد. هر ساله ایرانیان در سراسر جهان، با استفاده از دانه‌های مختلفی نظیر عدس، گندم، ماش، لوبیا و غیره اقدام به سبز کردن سبزه می‌کردند. اما باید توجه داشت که در هر سال حجم زیادی از دانه‌های حبوبات با قیمت‌های زیاد آن‌ها، به مناسبت عید نوروز و پاس داشتن این سنت دیرینه، از بین می‌روند. از این رو بسیاری از افراد به سبز کردن دانه‌های مرکبات روی آورده‌اند، زیرا که بعدها می‌توان این سبزه را در گلدان نگهداری کرده و در نهایت نهال تحویل گرفت. در ادامه آموزش کامل کاشت سبزه نارنج نوروز به عنوان یکی از پرطرفدارترین سبزه‌ها پرداخته شده و مزایای استفاده از این سبزه بیان خواهد شد. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

دلیل کاشت سبزه مرکبات چیست؟

عدس، ماش، گندم و دیگر انواع دانه‌های حبوبات، همگی دانه‌های خوراکی هستند که جزو زنجیره غذایی اصلی انسان‌ها به شمار رفته و با زحمت فراوان و صرف منابع آبی و انرژی بسیاری تولید می‌شوند. برای داشتن یک سبزه زیبای عدس، باید حداقل یک پیمانه از این دانه را مورد استفاده قرار داده و بعد از سبز شدن و گذشت عید نوروز، این سبزه هیچ استفاده‌ دیگری نداشته و از بین می‌رود.
اما در رابطه با سبزه دانه مرکبات مانند سبزه ی دانه ی نارنج، از هسته‌های غیرقابل استفاده میوه برای سبزه انداختن استفاده شده و بعد از چندماه نگهداری از آن‌ها، می‌توان سبزه را به چرخه طبیعت بازگرداند. بدین صورت که سبزه‌ها به نهال‌هایی زیبا و درختان میوه تبدیل خواهند شد. در نتیجه آثار زیست تخریب‌پذیری این نوع سبزه‌ها تقریباً صفر بوده و برای محیط زیست مفید نیز هستند. همین امر موجب شده تا امروزه سبزه دانه پرتقال یا نارنج، لیمو و دیگر مرکبات، طرفداران بسیاری داشته باشد و برگ‌های سبز و چرمی آن‌ها زینت‌بخش سفره‌های هفت‌سین می‌شود.

آموزش کامل کاشت سبزه نارنج نوروز

همانطور که گفته شد، سبزه نمادی از دوباره سبز شدن طبیعت بوده و یکی از شاخصه‌ها و سین‌های اصلی سفره‌های هفت سین است. این سبزه‌ها معمولاً با روش‌های مختلفی و با استفاده دانه‌های گوناگون تولید می‌شوند. یکی از زیباترین انواع سبزه، سبزه نارنج برای عید است. افراد می‌توانند بعد از کاشت این سبزه، آن را به گلدان‌های بزرگتری منتقل کرده و در ادامه نهال را در باغچه کاشت. در ادامه به طور کامل مراحل آموزش کامل کاشت سبزه نارنج نوروز گفته می‌شود؛

00:00
00:00

1. جمع‌آوری دانه‌ها برای سبزه ی بهار نارنج

اولین مرحله کاشت سبزه ی نارنج، جدا کردن دانه‌های مناسب از میوه نارنج و آماده کردن آن‌ها برای کاشت خواهد بود. برای این کار باید نارنج را نصف کرده و دانه‌های آن را جدا نمود. برای جدا کردن دانه‌ها می‌توان از نوک تیز چاقو یا یک قاشق چای‌خوری استفاده کرد. در صورتی که افراد به دنبال نگهداری سبزه ی نارنج و تبدیل کردن آن به درخت هستند، باید بدانند که میوه‌هایی که از نهال نهایی می‌روید، شبیه به میوه‌ای خواهد بود که دانه‌ها از آن گرفته شده است. پس باید دانه‌ها از نارنجی گرفته شود که شکل ظاهری، عطر و طعم آن مناسب باشد.

2. انتخاب دانه‌های سالم و تمیز کردن آن‌ها

دانه‌های جدا شده باید در کاسه ریخته شده و کاسه از آب پر شود. سپس باقیمانده میوه را با استفاده از یک پارچه تمیز از روی دانه‌های نارنج تمیز کرد. تمیز کردن دانه‌ها علاوه بر نشان دادن ظاهر اصلی آن‌ها، مانع از ایجاد قارچ و کپک شده و همچنین از جمع شدن مگس میوه نیز جلوگیری می‌کند. از بین دانه‌های جدا شده باید دانه‌های سالم، بدون لکه و شکستگی و همچنین بدون تغییر رنگ و درشت انتخاب شوند. در صورتی که تمایلی به جدا کردن دانه‌ها قبل از کاشت وجود نداشته باشد، می‌توان همه را تمیز کرده و بعد از جوانه زدن آن‌ها، درشت‌ترین و بهترین جوانه‌ها انتخاب شوند.

3. آموزش کامل کاشت سبزه نارنج نوروز؛ خیساندن دانه‌ها

در ادامه آموزش کامل کاشت سبزه نارنج نوروز، باید به سراغ خیس کردن دانه‌ها رفت که این کار باید در یک پیاله آب تمیز و هم دما با محیط انجام شود. بهتر است دانه‌ها به مدت 24 ساعت خیس خورده تا شانس جوانه زدن آن‌ها بیشتر شود. البته دانه‌ها نباید بیشتر از 24 ساعت در آب بمانند زیرا دیگر جوانه نمی‌زنند. بعد از گذشت این مدت، دانه‌ها از آب خارج شده و بر روی یک حوله خیس قرار گرفته و پوشانده می‌شوند. در این مرحله باید بدون اینکه به هسته‌ها آسیبی وارد شود، پوسته آن‌ها را کنده و دوباره برای جلوگیری از خشک شدن هسته‌ها، آن‌ها را درون ظرف آب ریخته شوند.


4. کاشتن دانه‌ها برای سبزه 3 روزه نارنج

بعد از جدا کردن پوسته دانه‌های نارنج، باید یک گلدان مناسب را برای اموزش سبزه ی نارنج در نظر گرفت. یک گلدان با عمق 10 سانتی‌متری می‌تواند برای کاشت این دانه‌ها مناسب باشد. ته گلدان باید سوراخ شود و همچنین یک لایه سنگ ریزه کف آن ریخت تا زه‌کشی بهترین داشته باشد. سپس بر روی این سنگ ریزه‌ها مقداری خاک گلدان ریخته خواهد شد. در قسمت مرکزی گلدان، با سوراخ‌هایی به عمق یک تا دو سانتی‌متر ایجاد کرده و دانه‌ها را درون آن‌ها قرار داد. فاصله دانه‌ها با یکدیگر نباید خیلی زیاد و یا خیلی کم باشد. در این مرحله باید مقداری خاک و بعد از آن کمی سنگ ریزه بر روی دانه‌ها ریخته شده و سطح آن‌ها پوشانده شود.
بهتر است گلدان‌ها در پشت پنجره قرار گیرد تا در معرض تابش نور خورشید باشند. در واقع گلدان‌ها باید در یک محل پرنور قرار گیرند، در حالی که از باید از نور مستقیم خورشید دور باشند. همچنین توصیع می‌شود تا 10 روز اول، بر روی گلدان‌ها پلاستیک کشیده شده و روزی چند بار به دانه‌ها آب اسپری کرد.

5. آموزش کامل کاشت سبزه نارنج نوروز؛ رسیدگی به جوانه‌ها

در ادامه آموزش کامل کاشت سبزه نارنج نوروز، باید از جوانه‌های تازه سبز شده رسیدگی کرد. گلدان‌ها باید در یک مکان مناسب قرار گرفته و از آن‌ها مراقبت شود. در این حالت، دانه‌های نارنج بعد از 14 تا 30 روز جوانه خواهند زد. با جوانه زدن دانه‌ها باید به خوبی به آن‌ها رسیدگی شود. آبیاری منظم آن‌ها و استفاده از کود مایع عصاره کمپوست که با نام چای کمپوست نیز شناخته می‌شود، یک روش عالی برای رسیدگی از دانه‌ها محسوب خواهد شد.
بهتر است هر دو هفته یک بار، تمامی خاک گلدان با عصاره کمپوست مرطوب شده و همچنین هفته‌ای یکبار و یا زمانی که خاک گلدان خشک است، جوانه‌ها به طور کامل آبیاری شوند. باید توجه شود که خاک باید همیشه مرطوب باشد تا جوانه‌ها شانس زندگی داشته باشند. در صورت خشک بودن خاک گلدان، جوانه‌ها به سرعت از بین خواهند رفت. در مرور زمان، هرچه جوانه‌ها بزرگتر شوند، برگ‌ها نیز بیشتر شده و سبزه پربارتر می‌شود.


بهترین زمان کشت سبزه ی نارنج

به طور معمول، برای جوانه زدن دانه‌های نارنج بین 2 هفته تا یک ماه زمان لازم است. این مدت زمان عمدتاً به عواملی مانند شرایط آب و هوایی و نحوه نگهداری از دانه‌ها بستگی دارد. باید توجه داشت که بهترین زمان برای کاشت این دانه‌ها در حدود 30 روز قبل از عید نوروز است. این بدان معنی است که برای کاشت سبزه نارنج می‌توان در اواخر بهمن ماه اقدام کرد. مطابق با آموزش کامل کاشت سبزه نارنج نوروز، در صورتی که زودتر یک ماه برای کاشت اقدام شود، قطعاً سبزه نهایی در شب عید و لحظه سال تحویل، پربارتر و زیباتر خواهد بود. همچنین باید توجه شود که جوانه‌های نارنج بعد گذشت مدت زمان مشخصی بزرگ‌تر شده و به نهال تبدیل می‌شوند. بعد از گذشت دو سال از رشد جوانه‌ها در گلدان، می‌توان آن‌ها به باغچه منتقل نمود.

نکات مهم در رابطه با کاشت سبزه نارنج 1402

برای کاشت سبزه نارنج باید از دانه‌های سالم و بزرگ استفاده شود تا احتمال جوانه زدن آن‌ها افزایش یابد.
با جدا کردن پوسته دانه‌های نارنج، جوانه‌ها زودتر سبز شده و رشد خواهند کرد. در مقاله سبزه نارنج آموزش، گفته می‌شود که سبزه نارنج با پوست نیز رشد می‌کند، اما مدت زمان رشد و جوانه زدن کمی طولانی‌تر خواهد شد.
بعد از کاشت سبزه ی نارنج، باید توجه داشت که خاک گلدان همیشه مرطوب باشد. برای این کار می‌توان با اسپری خاک را همیشه مرطوب نگه داشت.
سبزه نارنج نمی‌تواند در آب به خوبی رشد کند و برای بزرگتر شدن نیاز به خاک داشته و باید در خاک کاشته شوند.
تا زمانی که دانه‌ها جوانه بزنند، به نور کافی و دمای مناسب نیاز دارند. اما بعد از سبز شدن جوانه‌ها، دیگر گلدان به نور مستقیم نیاز نخواهد داشت.
بعد از بزرگتر شدن جوانه‌ها، بعد از 2 سال می‌توان گیاه را به باغچه منتقل کرده و با رسیدگی به آن از نهال نارنج بدست آمده لذت برد.
برای کاشت سبزه نارنج بهتر است از گلدانی استفاده شود که در زیر آن دارای سوراخ باشد. این سوراخ‌ها از پوسیدگی و فاسد شدن دانه‌ها در خاک جلوگیری می‌کنند.
برای حفظ و افزایش رطوبت خاک، می‌توان بر روی گلدان‌ها، پلاستیک کشید. با وجود رطوبت کافی، دانه‌های نارنج سریع‌تر جوانه می‌زنند.
در آموزش کامل کاشت سبزه نارنج نوروز گفته می‌شود که خاک‌های سبک معمولی و خاک برگ برای کاشت سبزه نارنج استفاده شود. همچنین برای سالم‌تر ماندن خاک و جوانه‌های درون آن، می‌توان مقداری زغال به خاک برگ‌ها اضافه کرد. به طور کلی بهترین خاک برای کاشت این نوع سبزه، ترکیب 60 درصد کوکوپیت یا پیت ماس با 30 درصد پرلیت و 10 درصد پوکه صنعتی برای زیر گلدان خواهد بود.

سبزه نارنج خرید

خرید سبزه نارنج در روزهای منتهی به سال نو و فروش آن به افرادی که به دنبال سبزه عید برای سفره‌های هفت سین خود هستند، می‌تواند یک کسب و کار پررونق برای روزهای آخر سال باشد. خرید عمده سبزه بهار نارنج برای تمامی فروشندگانی که قصد فروش ملزومات سفره هفت سین را دارند، بسیار توصیه می‌شود، زیرا که این سبزه‌ها در طی چندسال اخیر، محبوبیت زیادی پیدا کرده و پرطرفدار هستند. همچنین سبزه نارنج را می‌توان نگه داشته و بعد از بزرگ شدن آن را در باغچه یا طبیعت کاشت.
در صورتی که فروشندگان شخصیت مشتریان خود را بشناسند و با توجه به تجربه چند سال اخیر خود، می‌دانند که مردم در طی این چند سال، سبزه ی نارنج را به نسبت دیگر انواع سبزه حبوبات نظیر ماش، عدس، گندم و غیره ترجیح می‌دهند. این سبزه تقریباً از سال 1398 مهمان خانه‌ها و سفره‌های هفت سین میلیون‌ها ایرانی شده است. قیمت سبزه نارنج شب عید با توجه به سایر سبزه‌ها بیشتر بوده و این به علت ماندگاری و طول عمر بالای این سبزه‌ها است. البته فروشندگان می‌توانند با خرید عمده این محصول، قیمت کمتری برای سبزه‌ها پرداخت نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خرید عمده و قیمت سبزه نارنج برای عید می‌توان با کارشناسان مجموعه تماس حاصل نمود.

سبزه نارنج (عمده) عید 1403

(10 بررسی مشتری)
23,000 تومان - 25,000 تومان
  • سایز گلدان 12 ژله ای
  • بالاترین کیفیت سبزه تولیدی
  • امکان تحویل حضوری و غیر حضوری از شعبه بابل و تنکابن الوگل
  • ارسال همه روزه به سراسر کشور حتی شهرستان
  • پایینترین قیمت بازار = سود بیشتر شما
  • ارسال محصول همه روزه به سراسر کشور به انتخاب مشتری

 

توجه: فروش این محصول به صورت پیش پرداخت هم فعال میباشد و شما مشتری گرامی میتوانید تعداد مورد نیاز خود را ثبت سفارش و در صفحه پرداخت گزینه کارت به کارت را انتخاب نمایید، و به ازای هر هزار عدد  دو میلیون تومان به عنوان بیعانه واریز نمایید.

قیمت سبزه نارنج 1402

یکی از مهم‌ترین عوامل در هر نوع خریدی، قیمت محصول است. در خرید عمده این امر مهم‌تر نیز خواهد بود. قیمت سبزه نارنج امسال، با توجه به هزینه‌های تولید و پرورش آن برای نوروز 1403، در ابتدای امر بستگی به میزان سفارش خریدار دارد. در واقع هرچه تعداد سفارشات افزایش یابد، میزان قیمت سبزه نارنج برای هر سبزه کمتر می‌شود. این امر یکی از مهم‌ترین مزایای خرید عمده خواهد بود. در ادامه، قیمت سبزه بهار نارنج به تفکیک ذکر شده که می‌توان قیمت‌ها را با یکدیگر مقایسه کرد. البته باید به این موضوع نیز توجه شود که قیمت‌ها، در مدت زمان‌های مشخصی به روز شده و با توجه به شرایط تولید، قیمت‌ها متغیر خواهند بود.
همچنین خریداران می‌توانند مطابق با نوع نیاز و شرایطی که برای فروش این نوع سبزه‌ها در نظر دارند و میزان سرمایه مورد نظر برای خرید، تعداد مشخصی از محصول را سفارش داده و درب محل تحویل بگیرند. سبزه‌های ارسالی نیز بهترین کیفیت را داشته و کاملاً پرپشت و عاری از آفت و خرابی هستند. خرید عمده سبزه نارنج از alogol، به علت قیمت مناسب و سلامت و تازگی سبزه‌ها، می‌تواند سود خوبی را برای فروشنده آن‌ها به ارمغان آورد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *